Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. ohodnotila hospodaření obce Košice z Jihočeského kraje v roce 2024 druhým nejvyšším ratingovým stupněm ze sedmibodové škály, a to „B+“. Tento ratingový stupeň vypovídá o velmi dobré finanční stabilitě základních ekonomických ukazatelů charakterizujících hospodaření obce.
Velikostí patří obec Košice do skupiny 1 374 obcí s 500 až 999 obyvateli. V této kategorii obdrželo stejné hodnocení jako Košice 21 % obcí. Pouze 334 z obcí mělo hodnocení lepší, a naopak 731 obcí horší než Košice.
V porovnání s danou velikostní kategorií má obec Košice o něco více obyvatel, než je průměr. I její příjmy a výdaje převyšují průměrnou obec ve skupině. Vyšší byl především objem investičních dotací a daňových příjmů. Ostatní hlavní příjmové položky se pohybovaly na nižší úrovni, než je průměr, zejména se to týká výnosů z prodeje obecního majetku. Košice více investovaly a fungovaly při nižší úrovni běžných výdajů.
V důsledku vyšší investiční aktivity vykázala obec Košice v posledních dvou letech schodek rozpočtu. I tak v souhrnu za celé období převyšovaly příjmy její výdaje v průměru ročně o 9 %. Především v důsledku značného rozpočtového přebytku v roce 2021 a 2022.
I při vyšší investiční aktivitě hospodařily Košice minimálně v posledních pěti letech bez dluhu. Pozitivním jevem je, že investice byly z části financovány rovněž penězi nashromážděnými v předchozích letech, které tak neležely bez užitku pro obec na bankovních účtech.
Investiční dotace hrály ve fungování Košic významnou roli. Na financování kapitálových výdajů obce Košice se podílely v průměru až 50 % ročně. Také proto byla závislost rozpočtu Košic na celkových dotacích, tedy pomoci od státu, případně od kraje vyšší, než byl průměr za srovnatelné obce. Objem neinvestičních dotací byl naopak v obci Košice nižší než průměr.
Košice vydaly na investice v průměru až 41 % disponibilních příjmů ročně. V dané kategorii to bylo méně. Košice vykázaly větší úspory v rámci provozních nákladů. Při financování provozu ušetřila obec Košice v průměru 38 % běžných příjmů ročně, což je více než srovnatelně velké obce. I z tohoto zdroje pak mohla obec financovat své investice.
V posledních pěti letech bylo výdajovou prioritou obce Košice vodní hospodářství. V roce 2024 směřovala více než polovina jejích celkových výdajů právě do této oblasti. Vyšší výdaje než průměr za danou kategorii obcí šly dále na ochranu životního prostředí, zejména na odpadové hospodářství a také na kulturu. Mezi oblasti, ve kterých naopak převyšovaly výdaje obcí ve skupině ty v obci Košice, patří komunální služby, doprava, místní správa a vzdělávání.
Vyšší investiční aktivita bez využití dluhových nástrojů vytváří příznivé prostředí pro modernizaci a rozšiřování obecní infrastruktury v navazujících letech. Zároveň zlepšuje životní podmínky obyvatel obce. Za zvážení stojí značná závislost Košic na pomoci státu či kraje ve formě investičních dotací, která není stabilním zdrojem a může zkreslovat výdajové priority. Potěšitelné je, že obec Košice využívá v rámci investiční politiky velmi málo výnosy z prodeje majetku a spoléhá se, kromě investičních dotací, na úspory dosahované v rámci financování provozu.