Statutární město Ústí nad Labem získalo od společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. hodnocení „B-“

25 června, 2025

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. ohodnotila hospodaření statutárního města Ústí nad Labem z Ústeckého kraje v roce 2024 ratingovým stupněm „B-“ ze sedmistupňové škály. Stejné hodnocení mělo město i v předchozím roce. Tento ratingový stupeň vypovídá o dostatečné finanční stabilitě základních ekonomických ukazatelů charakterizujících hospodaření města.  

Velikostí patří Ústí nad Labem do skupiny 12 měst s počtem obyvatel od 50 000 do 99 999. V této velikostní kategorii získala stejné hodnocení jako Ústí nad Labem čtvrtina měst. Osm měst obdrželo hodnocení lepší a jedno město horší.

V porovnání s danou skupinou má Ústí nad Labem vyšší počet obyvatel, než je průměrná velikost. Mezi lety 2020 až 2024 disponovalo vyššími příjmy a výdaji, než je průměr. V souhrnu vykázalo Ústí nad Labem přebytek rozpočtu, který se na příjmech podílel 7 %. Je to téměř dvakrát tolik, kolik je jeho průměrná výše ve skupině.

V daném období mělo Ústí nad Labem mnohem vyšší daňové příjmy a neinvestiční dotace. Naopak nedaňové příjmy a investiční dotace se pohybovaly na značně nižší úrovni. V porovnání s průměrem využívalo město příjmy z prodeje majetku velmi málo. Rozpočet Ústí nad Labem byl v posledních pěti letech více závislý na dotacích, tedy pomoci od státu, příp. od kraje, než průměr ve skupině. Ty tvořily celou pětinu celkových příjmů ročně, průměr v dané skupině byl 16 %. Týká se to však výlučně neinvestičních dotací.

Běžné výdaje Ústí nad Labem byly vyšší než průměr, kapitálové výdaje naopak nižší. Na investice věnovalo Ústí nad Labem ročně 9 % disponibilních příjmů, průměr ve skupině byl více než dvojnásobný. Z hlavních oblastí investic byly v Ústí nad Labem vyšší kapitálové výdaje než průměr pouze v položce bezpečnost a požární ochrana a místní správa. Investiční dotace pomohly s financováním kapitálových výdajů města Ústí nad Labem z 12 %, v dané skupině to bylo 18 %. Rovněž úspory při financování provozních výdajů byly v Ústí nad Labem nižší než průměr. Ústí nad Labem ušetřilo 15 % běžných příjmů ročně, v dané skupině to byla jedna pětina obcí.

Koncem roku 2024 vykázalo Ústí nad Labem nižší dluh i objem krátkodobého finančního majetku, než byl průměr v dané skupině. Přitom v tomto roce rostl jeho dluh rychleji a úspory naopak pomaleji než průměr.

V období posledních pěti let byla výdajovou prioritou Ústí nad Labem oblast dopravy. Značné prostředky věnovalo toto město i na místní správu a na sociální péči. Výdaje Ústí nad Labem na tyto tři oblasti značně převýšily průměrné výdaje měst v dané skupině. I přes vyšší celkové výdaje se najdou oblasti, ve kterých byly výdaje Ústí nižší než průměr. Týká se to tělovýchovy a zájmové činnosti a kultury.

I přes poměrně značný růst dluhu v roce 2024 je poměr k průměru příjmů za poslední čtyři roky v Ústí nad Labem hluboko pod limitem stanoveným Ministerstvem financí. To vytváří vhodné předpoklady pro vyšší investice, které byly až dosud pod průměrnou hodnotou za města v dané velikostní skupině. S výjimkou posledního roku vykazovalo Ústí nad Labem vyšší podíl přebytku rozpočtu na disponibilních příjmech, než byl průměr v dané skupině. Je otázkou, zda je značný objem peněz na bankovních účtech s velmi malým zhodnocením lepším řešením než investice. Ty by přispěly k modernizaci a rozšíření městské infrastruktury a ke zlepšení podmínek života obyvatel města.